вівторок, 27 травня 2014 р.

Визначні місця Самбора.

1844 р. — завершено реконструкцію ратуші (добудовано вхідні лоджії, змінено місце входу і влаштовано нові фасади). 1877 року на ратуші замінили мальований на полотні образ Божої Матері (1660, подарунок монаха-місіонера з 1760 р.) на мальований на блясі (знищений за радянських часів). 1885 року на ратушевій вежі змонтували дзиґар з боєм i циферблатами на 4 сторони, придбаний у Празі. Над бічною лоджією при вході в ратушу встановлено герб міста, перезатверджений привілеєм цісаря Йосифа II з 26 червня 1788 року (прикрашений золотою короною блакитний щит з зображенням оленя, що біжить справа наліво; шия тварини прошита стрілою).
1893 р. — побудовано єврейську початкову школу при вул. Шкільній (тепер житловий будинок, вул. Колессів).
1904 р. — закінчено спорудження будинку спортивного товариства «Сокіл» (тепер Народний дім).
1910 р. — споруджено 3-поверхову кам'яницю Скарбової дирекції (тепер військовий шпиталь).
1898 р. — відкрито новий цвинтар при вул. Бісківській після закриття старого при вул. Дрогобицькій (тепер I Франка). 1908 року на новому цвинтарі побудовано каплицю; 1940 року на місці старого цвинтаря більшовики заклали парк культури і відпочинку; 1989 року на старому цвинтарі віднайшли могили видатних театральних діячів Омеляна Бачинського i його дружини Теофіли (1837—1906).
На 1888 рік місто складалося з 4 посад: Міської, Львівської, Перемишльської та Бліх. Посада Міська — 3042 мешканці, 135 будинків. Посада Львівська — 1986 мешканців, 217 будинків. Посада Перемишльська — 1729 мешканців, 162 будинки. «Бліх» зі селом «Новий Світ» становили єврейське містечко (штетл

 

 

 

 
), там мешкали 2020 осіб і було 148 будинків.
1855—1858 рр. — будівництво шосе Самбір — Дрогобич через Лішню.
Грудень 1872 р. — відкрито залізничне сполучення Самбір — Борислав i Стрий — Самбір —Хирів — Перемишль.
1903 р. було завершено спорудження, здано в експлуатацію відтинок залізниці Львів — Самбір, 1905 рр. — відтинок Самбір — Сянки,Також було збудовано приміщення залізничного вокзалу.

Пам'ятки архітектури


  • костел Івана Хрестителя (1530—1568)
  • рештки Самбірського замку XVI ст. — мисливський будинок та залишки валів
  • костел та монастир Бернардинів XVII ст.
  • монастир Бригідок XVII ст.
  • церква Різдва Пресвятої Богородиці XVIII ст., де зберігаються мощі святого Валентина та чудотворна Самбірська Богоматір
  • Самбірська ратуша XVII—XIX ст.
  • ансамбль кам'яниць на площі Ринок (XVII—XX ст.)
  • залишки міських оборонних споруд
 
 
 
 


Культура
[

В Самборі діють такі заклади культури: дитяча музична школа, Народний дім, Училище культури, музей «Бойківщина», меморіальний музей Леся Курбаса, студія образотворчого мистецтва, школа декоративно-ужиткового мистецтва.


Найдавнішою в Самборі була парафіяльна школа при церкві Св. Пилипа. В ній вивчали слов'янській і грецькій мовам та Закону Божого. Навчали дітей священики та дяки. Підручниками були Псалтирі та часослови. Сама ж школа підпорядкувалась руському православному парохові. Немає достовірних відомостей про час, коли школа припинила своє існування. Є припущення, що вона існувала до 1795 року, коли розібрали церкву. Вважають, що в ній навчався сам гетьман П. Сагайдачний. Окрім парафіяльної школи при церкві Св. Пилипа, діяла ще одна парафіяльна школа при костелі Іоанна Хрестителя, але польська. Вона працювала під керівництвом плебана. Після освітньої реформи школою в Самборі почав керувати ректор, а в селах — дяк. У XV—XVI ст. викладали читання та письмо, арифметику, церковний спів та службу, релігійні обряди, початки латини, граматики, логіки, природничих наук.
У 1945 році засновано Самбірський статистичний технікум (тепер Самбірський технікум економіки та інформатики), а з 1953 року в Самборі функціонує Самбірський медичний коледж.
Вже понад 14 років функціонує Самбірський факультет прикладного програмного забезпечення Тернопільського національного економічного університету, в якому здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою за економічним напрямом «Економічна кібернетика» та технічним — «Програмна інженерія». Окрім цього у Самборі діє державний педагогічний коледж імені Івана Филипчака, де працює художник і викладач Микола Щерба, «Відмінник освіти України». Також у Самборі є 10 діючих шкільних закладів, з них дві початкові школи (№2, №7) і одна гімназія.

Немає коментарів:

Дописати коментар